MBKRŚ.Strona główna

Informacje

Uroczystości

Wspólnota

Historia parafii

Parafialny Oddział
Akcji Katolickiej


Kronika parafii

Linki

Intencje modlitewne

Liturgia na dzień
dzisiejszy
Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej
"W roku 10-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej składamy podziękowanie za dotychczasowe zaangażowanie w działalność naszego Stowarzyszenia. To szczególne świadectwo przywiązania do Kościoła jest wyrazem włączenia się w tak bardzo potrzebne dzieło ewangelizacji". Czytamy w liście skierowanym do Anny Kalbarczyk prezesa PO AK Diecezji Świdnickiej przez Monikę Rejman prezesa DIAK w Świdnicy.
Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej.
Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14.09.2014.
Licznie zgromadzeni wierni w święto Podwyższenia Krzyża Świętego uczestniczyli w uroczystej procesji Drogi Krzyżowej, podążając stacjami Męki Pańskiej. Nabożeństwo rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której zgromadzeni pod przewodnictwem ks. Pawła Kuriaty, w procesji modląc się i wspominając cierpienie Pana Jezusa w Jego drodze na Krzyż, Śmierć oraz Zmartwychwstanie, przeszli wokół kościoła. Na zakończenie uroczystości, po błogosławieństwie, wierni ucałowali Krzyż Misyjny dając świadectwo swojej wiary.

Relacja fotograficzna.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14.09.2014. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14.09.2014.
WIZYTA
ODSŁONA PIERWSZA
Pewnego, długo oczekiwanego, dnia przyjechał Wujek, który dłuższy czas przebywał za granicą. To jego pierwsza wizyta tutaj od czasu wyjazdu. Cała, liczna rodzina - wiedząc o planowanym przyjeździe - oczekiwała na spotkanie. Przez lata pobytu na obczyźnie Wujek pamiętał o bliskich pozostających w kraju, a pamięć swą wyrażał m.in. śląc im różne dary, częstokroć spełniając przy tym specjalne życzenia rodziny. Każdy chciał gościć Wujka u siebie, chociaż przez jeden dzień i tak korygował swoje plany na czas jego pobytu w kraju, by ta gościna mogła dojść do skutku. Oczekujących na Wujka było wielu, a on przyjechał na niedługo. Ci, u których zdążył zagościć, cieszyli się ogromnie, ponieważ znowu zostali obdarowani, tym razem podwójnie: obecnością krewnego oraz prezentami ekstra.
ODSŁONA DRUGA
W ostatnią niedzielę kwietnia 28.04.2013 r. do naszej parafii przybył obraz MB Dzierżoniowskiej, Matki Miłosierdzia. Od dnia uroczystości NMP Królowej Polski (3.05.2013 r.) Matka Boża i nasza (zgodnie z Ewangelią J 19,27) w wizerunku tego obrazu miała gościć kolejno w domostwach swoich dzieci, by każdy mógł nacieszyć się Jej obecnością.
O, bardzo potrzebujemy Maryi. Wiele razy zwracamy się do Niej z różnymi bolączkami, prośbami i potrzebami (przykładowo w każdą środę wiele razy chóralnie powtarzamy: „błagamy Cię, pomagaj nam nieustannie” lub „prosimy Cię, Matko...”). Maryja wysłuchuje tych wołań i zawsze wstawia się za nami u Boga, wypraszając potrzebne łaski. Jest bardzo cierpliwa, dobra i łaskawa dla swoich dzieci; nigdy nie odmawia posłuchania. A teraz, w czasie peregrynacji obrazu, możemy cieszyć się szczególną bliskością hojnej Matki Bożej i naszej Matki.
Okazuje się jednak, że nie wszystkie dzieci są zainteresowane spotkaniem z Matką. Nie potrafią wygospodarować jednego dnia na spotkanie, chociaż często i chętnie korzystają z Jej pomocy, proszą o wysłuchanie w różnych ludzkich biedach. Powodów odmowy gościny jest wiele. Niektóre istotne i nie podlegające dyskusji, niektóre błahe: imieniny cioci, praca na działce, za dużo czasu trzeba poświęcić...
Widzisz Maryjo, mimo że przychodzisz z wieloma darami i rozdajesz je hojnie, dla wielu z nas nie jesteś chcianym i oczekiwanym Gościem. Jak bardzo musi Ci być smutno. Cóż, wkrótce nadejdą Święta Bożego Narodzenia. W jednej z kolęd – z oburzeniem w sercu i łezką w oku - będziemy śpiewać: „nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem żadnej gospodzie...” mając wizję sytuacji Maryi sprzed 2014. lat. Czy pomyślimy wtedy również o naszym zachowaniu w stosunku do Niej w bieżącym? czasie Przecież tak jak wówczas, tak i teraz wielu zamknęło drzwi przed Nią, choć przynosi nam najcenniejszy dar - swojego Syna. Przychodzi jak niegdyś do Elżbiety; wtedy Jan zatańczył w łonie Elżbiety z radości spotkania z Panem, współcześnie wielu pozbawiło się tej radości. Maryjo, przepraszam Cię. Proszę, nie gniewaj się na swoje dzieci i daj szansę poprawy.
Tekst i foto: Agnieszka Kotowska
Wizyta 2014. Wizyta 2014.
RELACJA Z UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA
Boże Ciało to święto w tradycji ludowej, które w Kościele katolickim jest obchodzone jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W roku 2014 święto Bożego Ciała przypada w czwartek 19 czerwca. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Uroczystość Bożego Ciała 2014.